Спелеотуризм

Печера Атлантида

 

Серед карстових печер України особливе місце займає "Атлантида". Вона розташована у схилі мальовничої долини річки Збруч біля села Завалля Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Легенда розповідає, що у верхній частині схилу, над печерою, колись стояла невелика церква. Одного разу вона "завалилася" під землю в карстовий провал, після чого село і було названо завалом. Про печері тоді ще не знали, але люди розуміли, що подібні явища пов'язані з порожнечами під землею.
 
У 50-х роках у схилі долини був закладений кар'єр з видобутку гіпсу. Довго він не проіснував, тому що в вісімнадцятиметрового товщі гіпсу виявилося безліч великих і малих пустот. У стіні кар'єра залишалося кілька печерних отворів, тривалий час не привертали нічиєї уваги.

У 1968р юні київські спелеологи обстежили ці отвори. За одним з них виявилася невелика печера, що закінчується замита глиною тупиками. Щоб розкопати хід, який видався спелеологам перспективним, знадобилося кілька експедицій. І нарешті, влітку 1969р багатометровий розкоп привів до великого залу, яким починалася велика печерна система. Вже перше побіжне обстеження показало її незвичайність. Чіткі скульптурні форми ходів і залів, розташованих трьома ярусами, величезна кількість прекрасних гіпсових кристалів різноманітних форм і забарвлень - ці та інші особливості ставлять цей своєрідний палац в ряд найбільш оригінальних гіпсових печер України.

http://atlantida-speleo.com.ua/

 


 


csdp.org.ua

Сайт розроблено завдяки проекту «Розвиток громадянського суспільства», який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2009-2012 рр." site