Молодь змінить Україну

«Вчитися, мріяти, діяти. З ентузіазмом, оптимізмом, захопленням» Богдан Гаврилишин.

Богдан Гаврилиишин – відомий українець, фундатор Світового економічного форуму в Давосі, дійсний член Римського клубу, консультант великих міжнародних компаній, проводив семінари, головував на конференціях, читав лекції в університетах більш ніж 70 країн, автор більш ніж 100 статей з менеджменту, освіти в галузі менеджменту, економічного та політичного середовищ, Ph. D. (доктор філософії-економіки) у Женевському університеті (1976 р.).

Що являє собою програма «МЗУ»?

МЗУ – Молодь  змінить Україну» – власна ключова довгострокова програма Фонду родини Богдана Гаврилишина, заснована у 2012 році. Програма спрямована на підтримку активної, професійної, патріотичної молоді, яка сформує критичну масу людей, здатних трансформувати Україну в майбутньому. Ініціатор та ідейний натхненник програми Богдан Гаврилишин був переконаний, що потенціал України є надзвичайно великим завдяки людському капіталу і природним багатствам.  Але для того, щоб країна максимально використала цей потенціал, потрібна трансформація всіх органів влади, економічної і соціальної систем, політики щодо навколишнього середовища.
«Я хотів показати молодим людям: якщо вони мріють про великі речі, наприклад, змінити Україну, та не знають як – хай научаться і зроблять. Треба багато волі – і це стає можливим. Моєю метою було дати людям натхнення, щоб вони не тільки мріяли, але і діяли», – Богдан Гаврилишин про створення програми «Молодь змінить Україну»

Основна мета Програми – створення критичної маси молодих людей, які є рушієм змін і можуть здійснити трансформацію України.
Богдан Гаврилишин відібрав шість країн світу –  Австрію, Німеччину, Норвегію, Швейцарію, Швецію, а також Польщу – які є найбільш ефективні, “здорові” європейські країни, досвід яких допоможе молоді – учасникам Програми – побудувати нову якісну державу – Україну.

«Україну зможуть трансформувати тільки молоді – патріотичні та освічені»,  Богдан Гаврилишин.

Восени цього року переможці програми «МЗУ–2019» відвідали обрані 6 країн світу. До вашої уваги розповідь переможців з різних міст України – Хмельницький, Івано-Франківськ, Чернівці, Слов’янськ, Умань, Житомир, які відвідали місто Берлін. Група переможців програми «Молодь змінить Україну» Фонду Родини Богдана Гаврилишина провела інтенсивний тиждень в Берліні –відвідали 12 установ, які відіграють важливу роль в демократичному, динамічному та інноваційному розвитку міста – столиці Берліна.

Через 20 років після падіння Берлінської стіни ще не всюди на сході країни виникли «квітучі ландшафти», обіцяні канцлером Колем. Але вже сьогодні, дякуючи продуманій та далекоглядній політиці, Берлін має чимало позитивних прикладів швидкого та сталого розвитку міста…

Отже, що найбільше вразило…

Як відбувається підтримка бізнесу, технологій, компаній, інвесторів та наукових установ?

Берлінський партнер з бізнесу та технологій (Berlin Partner for Business and Technology) відіграє важливу роль у розробці та впровадженні стратегій держави у сфері бізнесу, технологій та інноваційної політики. Іншими словами, організація надає всесторонню підтримку компаніям за допомогою комплексних послуг у межах різних сфер: ІКТ, охорона здоров’я, медіа, інфраструктура тощо, щоб вони могли зайняти чільне місце у ключових секторах – на національному та міжнародному рівнях. Девізом організації є «STRONG PARTNERS FOR STRONG BERLIN»

З цією метою Berlin Partner систематично консультує, надає необхідну  підтримку та контролює інноваційні проекти компаній, їх подальше просування та розширення, пропонує реалізацію спільних проектів за допомогою індивідуальних пакетів послуг та є  центральною контактною

точкою для компаній на всіх етапах їх корпоративного розвитку. Як наслідок, спільні проекти, стартапи тощо, створені в результаті тісної співпраці компаній,  отримують  користь від інноваційних розробок та проектів.

Що робиться для сприяння розвитку громадянського суспільства?

«THE MAIN QUESTION – TALENTED PEOPLE!»

Federal Agency for Civic Education – організація, яка займається актуальною та історичною тематикою, видаючи публікації, організовуючи семінари, заходи, навчальні поїздки, виставки та конкурси, забезпечуючи підвищення кваліфікації для журналістів та пропонуючи фільми та он-лайн продукти. Federal Agency for Civic Education – також платформа для творення експертних середовищ на національному та міжнародному рівнях, де готуються аналітичні звіти, статті, складаються рейтинги, прогнози та проводяться різноманітні соціологічні дослідження. Адже без усього цього неможливо розвивати суспільство і розуміти, куди і як рухатись далі.

Іншими словами, Federal Agency for Civic Education пропонує широкий спектр суспільно-освітніх заходів, які  покликані мотивувати людей та давати їм можливість критично думати на політичні та соціальні теми, які сприяють закріпленню таких цінностей, як демократія, плюралізм і толерантність у свідомості людей.

 Institute for Art and Innovation

Інститут спеціалізується на вдалому поєднанні інтересів мистецтва, науки та техніки для впливу на свідомість громадян, адже своєю діяльністю сприяють досягнення єдиної цілі – проживання в безпечному, мирному та екологічному світі. Спільні проекти організації мають інтелектуально-інноваційні стратегії, збагачують партнерів новими ідеї та дослідженнями та охоплюють нову аудиторію, передають знання, розробляють стійке бачення та сприяють відчутним результатам для сталого, а головне – безпечного розвитку суспільства.

Вразив успішний кейс співпраці митців та екологів під час реалізації проекту “Universal Sea – Pure or Plastic” (проблема епідемії пластику в довкіллі), який підштовхнув до інноваційних рішень шляхом переходу від усвідомлення проблем до дій.

7000000 учасників під час реалізації проекту

Як результат – серія мистецьких робіт, експериментів та навіть нових продуктів побачила світ, залучаючи до співпраці та глибшої усвідомленості проблеми представників всіх освітніх сфер та громадськість. Адже через спільну роботу – митців та вчених-інноваторів громадськість дізналася про нові матеріали, технології та отримала нові уявлення про спільне майбутнє для нашої планети.

 Яким чином здійснюється підтримка освіти та науки?

 Важливим чинником успішності та результативності німецької освіти, науки та дослідництва є тісне співробітництво різних суб’єктів (наприклад, шляхом утворення дослідницьких об’єднань між поза університетськими дослідницькими установами, інституціями та підприємствами, шляхом запрошення дослідницьких установ та інститутів до посилення дослідницько-навчального процесу у співпрацюючих з ними вишах тощо. Так, глибоко була вражена масштабами технологічного парку Берлін-Адлерсгоф.

Спільно досліджувати, розробляти й виробляти. Саме в цьому й полягає секрет успіху Адлерсгофа. Berlin Adlershof Science City –  одне з найуспішніших високотехнологічних місць у Німеччині – і найбільший медіа-простір Берліна, де колись працювала Академія наук НДР.

Понад 800 компаній

Понад 14000 працівників

11 наукових центрів

10 науково-дослідних інститутів

6 кафедр природничих наук університету Гумбольдта

близько 1100 підприємств

найбільший центр науки, бізнесу та медіа у Берліні-Бранденбурзі.

По-суті, це своєрідне невеличке науково-технологічне місто з вулицями, названими на честь учених, з готелями, ресторанами, торговими центрами, дитячими садками та лікарськими практиками. Берлін-Адлерсгоф символізує успішні структурні перетворення – на такій обмеженій території працює дуже багато інститутів та науковців, тож від ноу-хау одних мають зиск також й інші. Такий обмін є справді чимось особливим. Як результат, вчені тільки виграємо від того, що їм не доводиться долати великі відстані, аби поспілкуватися одне з одним. Берлін-Адлерсгоф –  по-справжньому «мозговий центр Німеччини» та квітучий ландшафт водночас, який впевнено розвивається в сучасних умовах.

Наскрізною ниткою всіх зустрічей було питання гострої необхідності в розумних, талановитих людях з навичками критичного мислення та цінностями демократичного суспільства, адже люди – основний капітал цивілізованого суспільства, саме люди творять сенси… So, – WE NEED SMART PEOPLE!

На основі вивченого прогресивного досвіду Німеччини, група випускників підготувала рекомендації для міст, які бажають змінюватися:

 • Чітко визначити слабкі та сильні сторони в розвитку міста;
 • Доцільно визначити стратегічно перспективні сторони розвитку міста (та ті, які створять нові робочі місця) та інвестувати в них;
 • Промувати кращі практики, успіх; змінити імідж «жертви» на репутацію потенційного успішного партнера;
 • Інвестувати державні/місцеві  кошти в інфраструктури наукових парків / дослідницьких закладів, але мінімізувати вплив (контроль) на їх розвиток;
 • Накладання «мистецького шару» на соціально-значущі питання може привернути більше уваги цільової аудиторії;
 • В місті та в Україні в цілому слід створювати умови для перебування талантів, щоб вони залишалися вдома;
 • Медіаграмотність та критичне мислення – навички, які ще із дошкільних закладів варто розвивати для демократичного розвитку міста та держави;
 • Дешевизна уже не приваблює інвестора, приваблює – якість, середовище, креативна індустрія.
 • Фокусом для міста/країни має бути розробка свого унікального продукту, а не копіювання інших!
 • ГО, бюджетні установи чи бізнес при впровадженні проєктів повинні підсилювати соціальний  вплив, включати інновації. В іншому випадку, результату не буде;
 • Досвід інших міст/країн потрібно вивчати, але не варто порівнювати / критикувати, натомість слід адаптувати кращі практики для своєї території. Насправді люди не хочуть бути однаковими. Для міст варто переосмислити маркетингову стратегію, що базується на схожості з європейськими містами, а сфокусуватися на його унікальності та автентичності!

Впродовж тижня ми переймали досвід у сфері  діджиталізації, міського планування, технологічних парків, соціального інвестування, політичної освіти, громадського сектору, природничих наук, партиципаторного бюджету, отримали грунтовні знання з соціальних інновацій, зі сфери державного управління та проектного менеджменту. Ми повернулися із чітким баченням та новими ідеями для реального трансформування України в одну з найефективніших країн світу. І впевнені, що ми можемо це зробити, адже ми – нове покоління молодих – патріотичних, освічених і стратегічно мислячих людей!


 


csdp.org.ua

Сайт розроблено завдяки проекту «Розвиток громадянського суспільства», який впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2009-2012 рр." site